Vyhľadávanie
Kontakty
V rámci cezhraničnej spolupráce realizujeme projekt pod názvom OCHUTNÁVAJME.
Miestom realizácie projektu je časť Slovenska - Košický samosprávny kraj a časť územia na ukrainskej strane - Zakarpatská oblasť. Časť projektových aktivít bude realizovaná v okrese Rožňava a druhá časť v okolí mesta Užhorod. Užhorod je mesto na západnej Ukrajine na rieke Uh pri hraniciach so Slovenskom. Je centrom Zakarpatskej oblasti, ktorá ako jediná ukrainská oblasť hraničí so štyrmi štátmi – Poľskom, Slovenskom, Maďarskom a Rumunskom. Hraničným územím Slovenska a Ukrainy je práve Košický a Prešovský samosprávny kraj.
Projekt ako taký je určený pre všetkých obyvateľov žijúcich v pohraničných oblastiach. Pre týchto ľudí budú vytvárané hmatateľné výsledky. Hlavný dopad a pozitívny prínos bude mať projekt pre menšiny ukrajinských občanov na Slovensku a naopak slovenských občanov na Ukrajine. Budú mať možnosť prezentovať svoju kultúru a navodiť si pocit domova aj v cudzej krajine. Zároveň to vytvorí potenciál pre pochopenie a prijatie ich ako menšiny.
Druhou dôležitou skupinou sú deti a mladí ľudia, ktorých chceme vychovať v duchu poznania svojej kultúry a pokračovania tradícií a zvyklostí pre ďalšie genrácie. Počas rôznych akcií a podujatí im umožníme spoznať svoju kultúru v novom, zaujímavom prevedení a prostredníctvom im známym a prístupným formám (internet, videá na youtube, spojenia tradičných prvkov s modernými...).
Zapojením do projektu budú ovplyvnené aj miestne a regionálne samosprávy, ktoré dostanú do rúk ďalšiu formu možnosti prezentovať sa a zatraktívniť svoje okolie pre turistov, ale aj bežných ľudí. Rovnako tak mimovládne a neziskové organizácie, ktorých snaha je podporovať regióny s nižšou mierou zamestnanosti, ale s veľkým potenciálom prírodného, či kultúrneho dedičstva.
... tak blízke a zároveň vzdialené. Územie, ktoré bolo niekoľko desaťročí súčasťou nášho štátu, no dnes s ním neexistujú prakticky žiadne kultúrne ani spoločenské väzby. Zakarpatská Ukrajina, veľká neznáma za východnou hranicou Slovenska. Niekedy spoločné územie Československa – Východné Slovensko a Podkarpatská rus v súčasnosti oddeľuje schengenská hranica. Táto hranica bráni poznaniu kultúr dnešného Slovenska a Ukrajiny.
Podobne, ako sme my boli dlhý čas pod vplyvom Ruska, Ukrajina patrila priamo k Sovietskemu zväzu. Nie je to však jediné, čo nás spája. Máme spoločné slovanské korene, príbuznosť kultúry a podobnosť jazyka. Potenciál oboch území je vytvorený aj vďaka lokalizácii v prihraničnej oblasti. Problémom je, že tento potenciál nie je naplno využitý, vzhľadom na nedostatočnú spoluprácu, informovanosť, chýbajúcu infraštruktúru a zdieľanie vedomostí o dotknutom území. Aj preto sa obe strany rozhodli zrealizovať projekt v lokalite s neobyčajnými tradičnými, krajinárskymi a prírodnými hodnotami, ktorý by pomohol vyriešiť nepriaznivú situáciu a prispieť k socio-ekonomickému rozvoju regiónu.
Projektom chceme vybudovať sieť nových partnerstiev a posilniť existujúce partnerstvá a prostredníctvom nich zvýšiť vedomosti o susedných kultúrach, aby navzájom spoznali tradičné prvky a spôsoby života. Primárnym záujmom je zachovanie a regenerácia prírodných, kultúrnych a historických špecifík a tradícii prihraničného regiónu a ich využitie v rámci turistického ruchu. Spoznávať budeme tradičné remeslá, tradičnú kuchyňu a tradičné nápoje, prvky ľudovej architektúry.
Dlhodobým výstupom, ktorý projekt sleduje je nárast turistického potenciálu, ako aj socio-ekonomické oživenie oblastí prihraničného regiónu. Nárast turistického ruchu sa následne rovnako odrazí na ukrajinskej aj slovenskej strane a prispeje k povzbudeniu ekonomickej aktivity na oboch stranách hranice.
Aktivity projektu
Výsledky projektu sú určené predovšetkým pre obyvateľov príslušných regiónov, ale aj domácim a zahraničným turistom mapovaných oblastí. Cieľ projektu a rovnako aj jeho aktivity majú neziskový charakter a sú zamerané na podporu cezhraničnej spolupráce a aktivít „ľudia ľuďom a inštitúcie inštitúciám“.
Plánované aktivity projektu sú zamerané:
- na vzájomne spoločenské poznávanie ľudí žijúcich v pohraničnom regióne, vytváranie nových kontaktov (spoločenské, kultúrne podujatia, podujatia propagujúce cezhraničnú spoluprácu a poznávanie, národné kuchyne) zamerané na bližšie spoznávanie inštitúcií, ľudí, obcí a miest v rámci hraničných regiónov, ich zvyky a kultúra
- na propagáciu tradičných remesiel a ich produktov, regionálne kultúrne tradície a dedičstvo, miestna kultúra
Prvým krokom je východisková analýza pohraničného územia spojená s audio a fotodokumentáciou. Na dotknutom území sa doteraz nerobil rozsiahlejší prieskum pre potreby gastronomického cestovného ruchu a jeho propagácie širokej verejnosti. Projekt “Ochutnajme sa“ svojím obsahom umožní vykonať prieskum v rozsahu, pri ktorom budú zmapované vybrané cieľové miesta na kedysi úzko prepojenom území. Cieľom je vypracovanie spoločnej odbornej analýzy oboch území, ktorá prinesie podrobné informácie o tradičných prvkoch, zvykoch a obyčajach, ktoré sú typické pre obe oblasti. Prieskum bude vykonaný aj v poľnohospodárskej oblasti, vinárenskej oblasti a v oblasti „pálenčiarstva“. Zaujímavým prvkom bude aj zozbieranie tradičných receptov podľa lokalít spolu s ich historickým a kultúrnym významom. Výsledkom tejto aktivity bude Odborná štúdia, ktorá detailne popíše súčasný stav vo vybraných cieľových miestach pozdĺž hraníc a vytvorí základ pre efektívnu implementáciu projektu a dosiahnutie jeho cieľov – vytváranie podmienok pre cezhraničnú spoluprácu a podporu socio-ekonomického rozvoja pohraničného regiónu.
Zozbierané informácie budú vizuálne a graficky spracované v rôznych formách, ktoré uľahčia ich propagáciu a šírenie.
- Tlačená publikácia, ktorá bude zahŕňať najvýznamnejšie informácie o spoločnej histórií a tradičných prvkoch spoločného života. Publikácia bude obsahovať fotografie a texty k tradičným jedlám, nápojom, remeslám, prvkom ľudovej architektúry, folklóru a kultúry.
- Kniha receptov vo viacjazyčnom vyhotovení. Kniha bude obsahovať recepty, farebné fotografie jedál a surovín, typický kuchársky slovník, popis výroby vín podľa regiónov a ďalších špecifík. Kniha bude zároveň spracovaná do podoby DVD spolu s videami natočenými počas varenia a výroby remeselných výrobkov. Tieto budú zverejnené aj na web stránke a voľne dostupné na video portáloch (youtube, ...). V projekte sa počíta aj s vytvorením inovatívneho prvku - viacjazyčnej mobilnej aplikácie pre smartphony. Aplikácia umožní užívateľovi mať svoje obľúbené recepty kedykoľvek po ruke. Aplikácia bude bezplatná a bude slúžiť na rozšírenie povedomia najmä medzi mladými ľuďmi.
- Krátky dokumentárny film, ktorý bude slúžiť na propagáciu výsledkov projektu a vytvorí základ pre ďalšie budovanie partnerstva. Tento dokument bude vysielaný v regionálnych televíziách a umiestnený na webovej stránke.
Všetky tieto aktivity smerujú k priblíženiu tradícií a kultúry vo forme teoretickej. V duchu dvakrát počuť a raz vidieť chceme obyvateľom a turistom priblížiť tradičné remeslá a kultúru zážitkovou formou. V rámci projektu sa vytvorí miesto, kde to kultúrou a tradíciami priam „ožije“.
Dom tradičnej kuchyne a remesiel je tým miestom. Ide o historický dom postavený v roku 1938 v pôvodnom stave. Rekonštrukciou pôvodného objektu obnovíme jeho pôvodný charakter s prihliadnutím na pôvodnú architektúru a pôvodné stavebné prvky. V jednej miestnosti vytvoríme pamätnú izbu tradičného ľudového života. Tá bude zariadená pôvodným nábytkom a doplnkami a bude poukazovať na tradičný spôsob života pôvodných obyvateľov (figuríny s regionálnymi krojmi, zariadenie v pôvodnom štýle, doplnky...). Druhá izba bude kuchyňa v pôvodnom štýle s tradičnou pecou na drevo tzv. „špárovňou“. Kuchyňa bude slúžiť na ukážky varenia starej kuchyne. Pre návštevníkov tu bude prebiehať pečenie domáceho chleba a koláčov v peci na drevo a ukážky varenia starých tradičných jedál z domácich surovín. Posledná miestnosť bude zariadená ako remeselná dielňa. Vybavená bude pôvodnými remeselníkmi nástrojmi na výrobu tradičných výrobkov z dreva, hliny, prútia, kobercov, plátna. Táto bude slúžiť na ukážky výroby drevených šindlov, drevené hračiek, rezbárskych výrobkov, hlinených krčahov, prútených košíkov, kobercov, výšiviek....
„Supported by a grant from Norway“
„Co-financed by the State Budget of the Slovak Republic“
„Projekt je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu“
Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky
Program SK08 – Cezhraničná spolupráca – oficiálny slogan: „Slovensko-Ukrajina: Spolupráca naprieč hranicou“ – „Slovakia-Ukraine: Cooperation across the Border“
Číslo projektu: CBC01003
Výška projektového grantu: 223 130,00 EUR
Ak ste zadali správny administrátorský e-mail, boli naň doručené dočasné prihlasovacie údaje. Tieto údaje sú platné iba 60 minút. Ak sa v tomto časovom intervale neprihlásite, budú obnovené pôvodné prihlasovacie údaje.
Prebieha testovanie